Jak wygląda sprawa rozwodowa?

      Od kilku lat jednym z moich głównych obszarów zainteresowań, jak również praktyki, jest szeroko pojęte prawo rodzinne. W dzisiejszym  wpisie postaram się odpowiedzieć Państwu na jedno z najczęściej zadawanych pytań przez moich Klientów, a mianowicie „Jak wygląda rozwód?”.
 
      Pytanie to mogłoby się wydawać banalne, jednakże nie można na nie jednoznacznie odpowiedzieć bowiem wszystko zależy od konkretnej sytuacji stron procesowych.
 
Pozew o rozwód

      Na wstępie zauważyć należy, że każdy z małżonków może wnieść pozew o rozwód. Każdy z nich może być powodem, albo pozwanym, w zależności od tego, który jako pierwszy wytoczy powództwo. Pozew o rozwód może być złożony w każdym czasie.

      Niezależnie od tego czy będziemy żądać rozwodu z orzeczeniem o winie, czy też nie, pierwszym krokiem w jego „uzyskaniu” jest złożenie pozwu o rozwód, który musi spełniać określone wymogi formalne, tj.:
 

 
      Pozew należy złożyć do sądu w 2 egzemplarzach. Trzeci egzemplarz pozwu (z przybitą pieczątką sądową tzw. prezentatą), zawsze zostawiamy dla siebie na potwierdzenie, że został złożony pozew o rozwód.
 
      Od pozwu należy uiścić opłatę w wysokości 600 złotych. Jeżeli nie stać nas na dokonanie opłaty od pozwu w tej wysokości, możliwe jest złożenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych. Wówczas należy przedłożyć do sądu oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania (dostępne do pobrania ze strony internetowej lub w okienku informacji w sądzie). W przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie połowa uiszczonej opłaty zostaje z urzędu Powodowi zwrócona, natomiast w przypadku orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy małżonka Pozwanego, sąd zobowiązuje Pozwanego do zwrotu kosztów postępowania, które poniósł Powód.
 
      Po złożeniu pozwu o rozwód, Sąd bada czy odpowiada on wszystkim wymogom formalnym, jeżeli tak to przesyła jego odpis Pozwanemu zobowiązując go do złożenia odpowiedzi na pozew. W przypadku, gdy strony nie są reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników, jak radca prawny, czy adwokat – Pozwany składa 2 egzemplarze odpowiedzi na pozew bezpośrednio do Sądu, po czym sąd doręcza odpis odpowiedzi na pozew Powodowi.
 
Rozprawa
 
      Kolejnym etapem jest wyznaczenie terminu rozprawy, który uzależniony jest m.in. od okręgu, w jakim toczy się postępowanie, czy też od tego, czy zawiera żądanie orzeczenia o winie, czy też nie. Po wyznaczeniu terminu sąd przesyła stronom zawiadomienie o terminie rozprawy, wzywając je do osobistego stawiennictwa (proszę pamiętać, aby do sądu zabrać dokument tożsamości!).

      Sprawa rozwodowa rozpoznawana jest w składzie 3-osobowym: jednego sędziego przewodniczącego i dwóch ławników, a na sali co do zasady obecne są tylko strony, ich pełnomocnicy (o ile zostali wyznaczeni) oraz skład orzekający. Rozprawa rozpoczyna się wywołaniem sprawy przez protokolanta. Po wywołaniu wszystkie osoby wezwane powinny wejść do sali, bowiem sąd zobowiązany jest sprawdzić, czy wszystkie wezwane osoby stawiły się. W przypadku nie stawienia się na wezwanie sądu, sąd ukarze nieobecnego karą grzywny.

      Postepowanie dowodowe ma przede wszystkim na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia, jak również okoliczności  dotyczących dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa – także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną. Jeżeli pozwany uznaje żądanie pozwu, a małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sad może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron.

      Na pierwszej rozprawie sąd pyta strony, czy widzą jakiekolwiek szanse na uratowanie małżeństwa oraz czy zgadzają się na mediacje, ponadto zadaje kilka pytań dotyczące pożycia pomiędzy stronami, czy też małoletnich dzieci. Proszę pamiętać, iż zarówno w chwili, gdy sąd wchodzi na salę rozpraw, składania zeznań, czy przyrzeczenia oraz ogłoszenia wyroku wszyscy obecni na sali powinni wstać ze swojego miejsca.

      Jeżeli strony zgłosiły dowód z zeznań świadków, następuje ich przesłuchanie, które może mieć miejsce zarówno na pierwszej rozprawie, jak i na kolejnych. Co do zasady w pierwszej kolejności przesłuchiwani są świadkowie strony Powodowej, a następnie, Ci zgłoszeni przez Pozwanego. Przepisy postępowania nie przewidują żadnych ograniczeń dotyczących ilości świadków, których może zgłosić strona, jednakże proszę pamiętać, że duża ilość świadków co do zasady powoduje wydłużenie całego postępowania, ale niekiedy jest potrzeba zgłoszenia wielu świadków, szczególnie jeśli wnosimy o orzeczenie rozwodu z winy drugiego małżonka.
 
      Strony mogą zadawać pytania świadkom.
 
      Po przeprowadzeniu wszystkich dopuszczonych dowodów, sąd przystępuje do przesłuchania stron, rozpoczynając od Powoda. Po przesłuchaniu stron, sąd zamyka przewód sądowy i ogłasza wyrok. Czasami zdarza się, że sąd odroczy ogłoszenie wyroku na okres do 2 tygodni i jest to zupełnie normalne oraz zgodne z przepisami.
 
      Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z wyroku, w terminie 7 dni od jego ogłoszenia możemy wystąpić z wnioskiem o sporządzenie i doręczenie jego uzasadnienia. W terminie 14 dni od dnia otrzymania odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem, strona ma możliwość zaskarżenia wyroku w drodze apelacji.
 
      Bardzo często moi Klienci pytają również o to, jak długo trwa rozwód, na co niestety nie jestem Państwu w stanie odpowiedzieć, jednakże proszę pamiętać, iż w przypadku wniosku o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie postępowanie może zakończyć się już na jednej rozprawie, nawet w sytuacji, gdy strony mają małoletnie dzieci, pod warunkiem, iż wszelkie kwestie związane z ich utrzymaniem i wychowaniem są przez strony uzgodnione.
 
      Zapraszam do zadawania pytań oraz do lektury kolejnych wpisów.


      Prezentowane na blogu treści nie stanowią porady prawnej. Jeżeli potrzebują państwo profesjonalnej porady zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.