Jakie są skutki prawne jazdy na tzw.

      Prowadzenie różnego rodzaju pojazdów pod wpływem alkoholu jest zachowaniem szkodliwym społecznie. Podjęcie decyzji o kierowaniu pojazdem po spożyciu alkoholu może rodzić negatywne skutki o charakterze społecznym jak i prawnym. Zachowanie takie, bowiem jest w pierwszej kolejności niebezpieczne dla życia i zdrowia kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu, co więcej kierujący zatrzymany przez Policję w ramach rutynowej kontroli drogowej, musi liczyć się z możliwością pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej.

      Konsekwencje tzw. „jazdy na podwójnym gazie” są uzależnione od tego, czy kierowca w czasie prowadzenia pojazdu znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, czy też w stanie nietrzeźwości.
 
      Zgodnie z przepisem art. 46 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
 
      Z kolei definicję stanu nietrzeźwości możemy znaleźć w art. 115 § 16 Kodeksu karnego, który stanowi, iż stan nietrzeźwości ma miejsce wtedy, gdy:

1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
 
      W przypadku gdy kierujący pojazdem mechanicznym, w chwili jego prowadzenia w ruchu lądowym, znajduje się w stanie po użyciu alkoholu odpowie za wykroczenie określone w art. 87 § 1  Kodeksu wykroczeń. Jeśli natomiast w czasie kontroli drogowej i późniejszych badań weryfikacyjnych urządzenia pomiarowe wskażą na stan nietrzeźwości, to kierowca odpowie za przestępstwo opisane w art. 178a § 1 k.k.
 
      Sankcjami karnymi, które grożą za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu mogą być:
 
 
Z kolei za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, w zależności od okoliczności konkretnej sprawy, w tym między innymi ilości spożytego alkoholu, wcześniejszej karalności sprawcy, jego zachowania przed i po popełnieniu przestępstwa, sąd może orzec jedną z poniższych kar:
 
 
 
 
      Nie są to jednak jedyne konsekwencje dla kierowcy. Zgodnie bowiem z art. 87 § 3 k.w. w razie popełnienia wykroczenia polegającego na prowadzeniu pojazdów  stanie po użyciu alkoholu Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, który wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

      W razie popełnienia przestępstwa prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości dolegliwość jest jeszcze surowsza. Kierującym pojazdem, oprócz jednej z wymienionych wyżej kar, musi liczyć się z orzeczeniem zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata (maksymalnie w tym przypadku sąd może orzec 15 lat), a ponadto z koniecznością zapłacenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5.000 złotych (maksymalna kwotą, którą można orzec to 60.000 złotych).
 
      Na zakończenie należy wpisu pragnę zwrócić Państwa uwagę jeszcze na dodatkowy skutek środka karnego polegającego na zakazie prowadzenia pojazdów. W przypadku orzeczenie zakazu w wymiarze powyżej roku (a więc zawsze, gdy znajdujemy się w stanie nietrzeźwości) będzie powodowało, że osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem (cofniętego przez starostę w związku z tym zakazem), będzie musiała przystąpić do egzaminu państwowego na prawo jazdy.
 
      W większości przypadków, z uwagi na duży nacisk ze strony mass mediów jak również fakt, iż co do zasady jest to czyn charakteryzujący się dużą społeczną szkodliwością, Sądy wymierzając sprawcom takich przestępstw i wykroczeń karę, baczą by z jednej strony była ona dolegliwa, natomiast z drugiej strony spełniała swoje cele prewencyjnie.
 
      Dlatego zanim wsiądziesz za kółko po upojnej imprezie ze znajomymi zastanów się czy warto, bo nigdy nie wiadomo kto czyha na Ciebie za zakrętem.

      Zapraszam do zadawania pytań oraz do lektury kolejnych wpisów.
 
      Prezentowane na blogu treści nie stanowią porady prawnej. Jeżeli potrzebują państwo profesjonalnej porady zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.