Rozstrzygnięcia w wyroku rozwodowym

      Rozwiązując małżeństwo przez rozwód, Sąd orzeka o tym wyrokiem. Wyrokiem również oddala powództwo, gdy stwierdza, że nie zachodzą przesłanki uzasadniające orzeczenie rozwodu, albo zachodzi jedna z przesłanek uniemożliwiająca orzeczenie rozwodu. Dokładniej o tej kwestii pisałam w jednym z swoich  wcześniejszych postów.

      Orzekając rozwód Sąd obligatoryjnie z urzędu orzeka o:


      Sąd na żądanie jednego z małżonków orzeka o:  
      Na zgodny wniosek stron sąd może orzec o:
 
      Ponadto każdy z małżonków może dochodzić roszczeń alimentacyjnych od drugiego małżonka na wypadek orzeczenia rozwodu. Taką możliwość przewiduje art. 60 KRO. Stosowne żądanie może zostać zgłoszone już w pozwie rozwodowym, bądź w odrębnym procesie po prawomocnym orzeczeniu rozwodu.
 
      Na zakończenie należy wpisu pragnę zwrócić Państwa uwagę jeszcze, iż  Sąd w wyroku rozwodowym nie nadaje rozstrzygnięciu w sprawie alimentacji dziecka rygoru natychmiastowej wykonalności, zatem rozstrzygnięcie to będzie skuteczne dopiero po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego (inaczej jest w zwykłej sprawie o alimenty).
 
      Zapraszam do zadawania pytań oraz do lektury kolejnych wpisów.
 

      Prezentowane na blogu treści nie stanowią porady prawnej. Jeżeli potrzebują państwo profesjonalnej porady zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.